Rózsa
A Rózsa rügypattanástól a korai tavaszig díszítheti kertünket. Ez a cserje a kék szín kivételével szinte mindegyik egyéb színben megtalálható. A fajták esetében van aki az egységes színhatást kedveli, van aki pedig azt szereti, ha a rózsák is többféle színben pompáznak. Rózsát nem 1-2 évre, hanem ennek tízszeresére ültetjük, ezért jól válasszuk ki azokat. Ha még a rózsa virágzása előtt is szeretnénk virágokat a kertünkbe, akkor javasolt tulipánokat és nárciszokat ültetni, mert ezek már a rózsa előtt virágoznak.
Tudnunk kell, hogy a rózsa fényigényes növény, vagyis még félárnyékba se ültessük. Árnyékos helyen a rózsa nem fejlődik megfelelően. A rózsák között vannak amelyeknek vannak tüskéi - ezek kiválóak kerítés helyett - és vannak melyek tüske nélküliek és nem szúrják meg a gyerekek kezét sem. Találhatunk köztük futó típusok, nagyobbak de vannak törpe változatok is, sőt még balkonnövényként is tarthatjuk. A rózsa viszonylag jól tűri a sót, ezért az utak mellé is ültethető, ahol a téli sózás miatt a talaj sótartalma magasabb jóval az átlagostól.
A rózsa a semleges vagy enyhén lúgos talajokat kedveli, melyek tápanyaggal jól ellátottak, és nem vízállásosak, mert azt nem viseli el tartósan. Javasolt ültetés előtt a talajt jól fellazítani, szervestrágyával is megszórni, mivel több évre készítjük elő a talajt. Később évente javasolt a rózsát műtrágyázni és lombon keresztül is táplálni különösen mikroelemekkel. Fontos a rózsa számára a megfelelő nitrogén, kálium és vas utánpótlás, mivel elsősorban ezek hiánya szokott kialakulni. Káliumból kimondottan többet igényel a rózsa más virágokhoz képest. Lombtrágyázást, de általában bármilyen permetezést kora reggel vagy este végezzünk, hogy ne perzseljük le a leveleket. Soha ne permetezzünk napközben 25 fok felett.
Az ültetést előzze meg a növények kiválasztása. Lehetőség szerint saját szemünkkel lássuk, hogy milyen is az a rózsa, mert katalógusokban kiválasztott növények esetleg csalódást okozhatnak. A megfelelő rózsatő legalább 40 cm-es gyökérrel és hasonló hosszúságú vesszővel rendelkezik. Az ültetés ideális időpontja október vége és november, de tavasszal is lehetséges. Ha konténeres rózsát ültetünk földlabdával együtt a gyökerén, akkor szinte bármikor el lehet ültetni. Ilyenkor ügyeljünk, hogy a gyökerekről lehetőség szerint ne hulljon le a föld ültetés közben. A rózsa gyökere képes több méter mélyre is lehatolni, ezért szükséges, hogy előtte lazítsuk fel a talajt, segítve a gyökerek lejutását. Négyzetméterenként 5-10 kg érett trágya szükséges az ültető gödörbe. Általános szabály a bokorrózsáknál, hogy a szemzés helye 2-3 cm-re a talajszint alá kerüljön. Ha feljebb kerül, könnyen kifagyhat. Az ültetett töveket ne tapossuk be, mert ekkor elszakíthatjuk a lenti hajszálgyökereket és túlságosan összenyomhatjuk a talajt. Ezzel levegőtlen körülményeket teremtenénk a gyökér számára.